Na kolejnym spotkaniu ze światowym kinem oglądaliśmy Miasto zaginionych dzieci film Jean-Pierre Jeuneta, reżysera takich hitów jak Amelia, Bardzo Dlugie.Zareczyny, komiczno – makabryczne Delicatessen czy horror science fiction Obcy Przebudzenie .
W mieście zaginionych dzieci mamy do czynienia z klasyczną fabułą wyprawy do paszczy lwa, w której bierze udział grupka znacznie różniących sie od siebie fizycznie i charakterologicznie przyjaciół. Przykłady tego rodzaju rozwiązań scenariuszowych można mnożyć poczynając od Czarnoksiężnika z Krainy Oz przez Władcę Pierścieni aż do Shreka.
Tym razem czarnym chakaterem jest cierpiący na brak snów naukowiec Krank ( Daniel Emilfork ), który porywa dzieci pragnąc przeżywać ich sny. Pomagają mu w tym Klony - sześciu identycznych braci charakteryzujących się mieszanką tępoty, prostoduszności i posłuszeństwa. W tej roli jeden z ulubionych aktorów Jeuneta Dominique Pinon.
Jednak główni bohaterowie to mniej więcej jedenastoletnia Miette ( Judith Vittet ) przywódczyni ulicznej bandy dzieciaków trudniącej się kradzieżą pieniędzy i biżuterii na rzecz demonicznych sióstr syjamskich ( Odile Mallet i Genevieve Brunet ),
uliczny siłacz One ( Ron Perlman ) oraz Oryginał wspomnianych sześciu klonów - również grany przez Pinona.
Kilkuletni nieustraszony, lecz wiecznie łakomy braciszek siłacza zostaje porwany przez sektę Cyklopów trudniących się handlem dziećmi, a następnie dostarczony Klonom wysłanym z odległej morskiej bazy przez szalonego naukowca Kranka. Na pomoc chłopcu wyrusza jego "brat" siłacz One i młodociana złodziejka Miette.
W brutalnej rzeczywistości Miasta jej spryt i jego siła zostaną wystawione na poważna próbę.
Bajkowy świat bohaterów Miasta zaginionych dzieci nie jest czarno-biały: brak w nim prostych jednoznacznych rozwiązań, podział na dobro i zło zaciera się zmuszając widza do uważnej obserwacji i mnożąc zaskakujące puenty.
Warto pamiętać, że Jeunet bardzo często używa w swoich filmach animacji, przygotowane do tego filmu ujęcia tresowanej pchły uważa się jest do dziś za wzorcowe dla nowoczesnej animacji kinowej.
Miłego oglądania!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz