Koyaanisqatsi
Na pierwszym seansie filmowym obejrzeliśmy klasyczny już film Godfrey'a Reggio pt. Koyaanisqatsi - jest to pierwsza część Trylogii Qatsi opowiadającej o człowieku i jego cywilizacji w zderzeniu z siłami przyrody.
W języku Indian Hopi słowo Koyaanisqatsi oznacza "życie w nierównowadze", zachwianie naturalnego balansu. Film jest opowieścią bez słów, w której jedynymi bohaterami są cztery żywioły ( Ziemia, Woda, Powietrze i Ogień) w zestawieniu z piątą potężną siłą jaką jest ludzka cywilizacja.
To ona najbardziej brutalnymi metodami zdaje się uzyskiwać nie ograniczoną przewagę, ale ze względu na swoje Koyaanisqatsi skazana jest na porażkę. Muzyka: Philip Glass.
wtorek, 25 stycznia 2011
piątek, 21 stycznia 2011
Brak Odpływu - ideolo
Chcąc funkcjonować jako klub młodzieżowy zakładaliśmy całkowitą dowolność działania, zależało nam na tym, aby sympatycy klubu sami stworzyli i utrzymali klimat tego miejsca, wprowadzili tu swoich znajomych, przychodzili posiedzieć, pogadać, napić się czegoś ciepłego, poczuć się swobodnie bez nieustannej kontroli ze strony rodziców.
Chcieliśmy by spotkania klubu odbywały się w miejscu bezpiecznym, przyjaznym, ukształtowanym pod wpływem gustów, potrzeb i możliwości klubowiczów. Otrzymaliśmy do dyspozycji pomieszczenie w MOK w Podkowie Leśnej. Jest to były barek i jego zaplecze kuchenne, mamy tu trochę mebli, zatkany zlew, od którego pochodzi nazwa klubu, drobny sprzęt grający i od czasu do czasu możemy zająć salę kinową – o ile nie jest akurat wynajęta na inne zajęcia.
Klub Brak Odpływu jest otwarty w godzinach pracy MOK, przez cały tydzień, przychodźcie i czujcie się jak u siebie, szanujcie czyjąś własność przyniesioną do klubu oraz starajcie się aby funkcjonowanie klubu nie przeszkadzało w prowadzeniu pozostałych zajęć na terenie MOKu.
Dyrektor Alina Witkowska obiecała wszelkie wsparcie logistyczne, z zastrzeżeniem, że budżet mamy znacznie ograniczony, co oznacza, że pieniądze na działanie klubu będą musiały pochodzić z napisania projektu, lub włączenia go do jakiegoś większego przedsięwzięcia finansowanego z pieniędzy unijnych.
Oznacza to, że musimy zadeklarować jakąś działalność klubową i dowieść jej przydatności edukacyjnej w ramach jednego z unijnych zaleceń. Jednocześnie bardzo zależy nam na tym, żeby uczestnicy i sympatycy klubu czuli nie się ograniczani w swoich zainteresowaniach i aby każdy mógł wnieść od siebie to, co lubi najbardziej. Doszliśmy do wniosku, że formuła klubowego bloga pozwoli nie tylko zarejestrować jego funkcjonowanie, ale i poszukać dojścia do funduszy europejskich.
Każdy z członków Braku Odpływu będzie mógł zaproponować na stronę materiał, który uzna za najciekawszy, a decyzja o jego umieszczeniu będzie zapadała na podstawie głosowania, podobnie jak wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania Klubu.
Chcielibyśmy aby znalazły się tutaj odsyłacze do wszelkiego rodzaju zapisu jakiego uda się wam dokonać podczas spotkań w Klubie.
Formuła bloga pozwala uznać, że jest obojętne czy będą to zdjęcia zrobione telefonem komórkowym, czy zapis audio, lub video.
Może być także notatka, lub odsyłacze do fragmentów filmów, jakie oglądaliście i zamierzacie oglądać, do muzyki, jakiej słuchaliście w Klubie, do miejsc, jakie lubicie odwiedzać.
Będziemy dokładać wszelkich starań, aby blog Klubu Brak Odpływu stał się dla Was inspiracją do nieokiełznanych działań twórczych, eksploracji otaczającego świata i pomocą w utrwaleniu waszych działań.
Mail do klubu:
Subskrybuj:
Posty (Atom)